iChęciny – co warto zobaczyć w jeden dzień ?

15 sierpnia 2015 r.

Królewskie miasto różni się od Sandomierza i Kazimierza Dolnego tylko brakiem Wisły. Poza tą rzeką, ilość zabytków na terenie miasta jest podobna. Rzeka, też jest – nazywa się Jasionka.

10175 folderMalownicze miasteczko co roku odwiedza kilkaset tysięcy turystów, co tu oglądają?

Miejsca związane z Ojcem Mateuszem, TAK jeden z odcinków pt. „Ogrodnik” został zrealizowany w Chęcinach. To nie wszystko, Zbigniew Cybulski również odwiedzał Chęciny i możemy go zobaczyć w filmie pt. „Milczenie” spis wszystkich produkcji filmowych można znaleźć w przewodniku o zamku.

Turysta może również zobaczyć dwa klasztory, Sióstr Bernardynek oraz Ojców Franciszkanów, piękny Kościół Farny pod wezwaniem Świętego Bartłomieja, średniowieczny układ urbanistyczny oraz oczywiście Zamek Królewski górujący nad miasteczkiem.

Na przestrzeni blisko 750 lat w Chęcinach przenikały się różne kultury: szkocka, niemiecka, włoska czy żydowska.

Ta ostatnia, pozostawiła po sobie budynek dawnej Synagogi (ul. Długa 21), oraz rozległy cmentarz tzw. Kirkut na którym znajduje się blisko 222 szt. płyt nagrobnych tzw. Macew.

Chęciny to również przyroda, okoliczne góry są w większości rezerwatami przyrody, a całość otacza Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Jest gdzie spacerować i każdy znajdzie coś co lubi.

Zmierzając nieuchronnie do żołądka, gastronomia w Chęcinach jest urozmaicona. Zaczynając od restauracji znajdujących się na Rynku (Plac 2 Czerwca), Zajazd Pod Srebrną Górą – nasz ostatni Król Stanisław August Poniatowski podobno gościł w nim podczas wizyty w Chęcinach. Lokal posiada klimatyzację, a wyroby serwowane Turysta pochodzą z rodzinnej masarni. Polecam Kotlet Królowej Bony.

zajazd

W centralnej części Rynku można usiąść pod parasolami gdzie serwują Naleśniki. Cafe Latarenka to obok Zajazdu Pod Srebrną Górą kolejny lokal w którym można dobrze i smacznie zjeść. Naleśniki wytrawne, ale i te na słodko – do wyboru do koloru.

Lody, są nieodłączną częścią każdej wycieczki – Tradycja lodziarni Pani Piotrowskiej na rynku sięga lat pięćdziesiątych, myślę że nic więcej nie muszę mówić.

Kolejne restaurację, pizzerie czy cukiernie, które znajdą Państwo spacerując wąskimi uliczkami zadowolą Państwa podniebienie w 100 %

Bankomat, który zawszę jest potrzebny, czeka na Państwa na rogu ulic 14 Stycznia oraz ul. Króla Łokietka.

Będąc pod zamkiem nie sposób pochylić się nad centrum pamiątkarstwa. Bibelot różnej maści mogą Państwo odnaleźć na wszystkich straganach: rękodzieło, biżuteria, karty pocztowe oraz kolorowe plastikowe WOW bez którego koncern turystyczny nie może się obejść.

Z logistycznych informacji, parkingi na terenie miasteczka są bezpłatne, spacer z Zamku do Centrum zajmuje kilka minut. Turystyka, jest przyszłością tego miasta proszę o tym pamiętać i wspierać nas – kupując nawet wodę mineralną.

Wiedza o naszych przodkach jest bezcenna, Królowie i Królowe odwiedzający niegdyś Chęciny byli najpewniej tak samo zadowoleni jak Państwo.

Życzę miłego wypoczynku.