Facebook

REWITALIZACJA ZAMKU

Nowy blask starych murów

TVP_PL_logo„Prace budowlane na finiszu, trwają ostatnie odbiory techniczne. Na turystów czekać będzie wiele nowości, między innymi punkt widokowy na baszcie zachodniej i imponująca iluminacja.”

źródło: www.tvp.pl

Zamek w Chęcinach odzyskuje blask

wp-finansefinanse„Dzięki odnalezieniu śladów nieistniejącej wieży z początków funkcjonowania chęcińskiej warowni, naukowcy wzbogacili swą wiedzę na temat pierwotnego wyglądu zamku.”

źródło: www.wp.pl

 

Zamek w Chęcinach jak nowy! Otwarcie Zamku planowane na wiosnę

gazeta.pl-logoLada moment zakończy się rewitalizacja warowni w Chęcinach. Otwarcie Zamku planowane na wiosnę.

źródło: www.kielce.gazeta.pl

 

Wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na Zamku w Chęcinach

logo_echodniaArcheolodzy pracujący pod kierunkiem Waldemara Glińskiego odtworzyli etapy jego powstawania. Opracowali wizualizacje, pokazując, jak zmieniał się zarys murów obronnych, jak powstawały budynki.

źródło: www.echodnia.eu

Konferencja Archeologiczna Co mówią słowa, co mówią kamienie 24.10.2014 r. Godz. 10:00

konferencja_archologicznaProf. zw. dr hab. Adam Massalski

Znaczenie i symbolika Zamku Królewskiego w Chęcinach w badaniach regionalnych w XIX i XX wieku

Archeolog Waldemar Gliński:

„Co mówią słowa, co mówią kamienie”.
Sprawozdanie z badań archeologiczno – architektonicznych przeprowadzonych w latach 2013-2014 Wnioski i problematyka badawcza.

Archeolog Patryk Muntowski:

Badania na zamku w Chęcinach – aktualny stan i perspektywy wykorzystania technik fotogrametrycznych i skaningowych w dokumentacji archeologicznej i architektonicznej.

 Miejsce: Dwór Starostów w Podzamczu Chęcińskim

 

Na remoncie zamku Chęciny tracą milion rocznie

portal

Rocznie bilety wstępu kupowało tam ponad 100 tys. osób. (…) Jesienią br. prace remontowe mają być zakończone. Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny liczy na to, że straty związane z przerwą w ruchu turystycznym zostaną nadrobione w kolejnych latach.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

 

Zamek Chęciny z lotu ptaka

zamek checiny z lotu ptaka

Dzięki uprzejmości Pana Janusza Widła, mogą Państwo podziwiać zdjęcia Góry Zamkowej zrobione w lutym 2014 r. Czterominutowy film prezentuje Zamek podczas prac rewitalizacyjnych. Na kanale www.youtube.com zdjęcia wykonane za pomocą latających dronów.

źródło: www.youtube.com

 

 

Prace inwentaryzacyjne na terenie zamku w Chęcinach 

nid_logo

 

 

 

 

W dniach 2-3 października 2013, Dział Digitalizacji Zabytków i Muzealiów, Zespół d/s Inwentaryzacji Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wykonał pomiary skanerem laserowym reliktów wieży zlokalizowanej na dziedzińcu zamku w Chęcinach. Podziemne konstrukcje zostały odkryte w trakcie tegorocznych prac archeologicznych i od razu stały się sensacją wśród badaczy historii zamku. Prace wykonano skanerem Faro Focus 3D, nawiązanie do współrzędnych w układzie państwowym PUWG 2000 – RTK Ashtech ProMark 200 i tachimetr Leica TCR705.

Chęciny – animacja – link

źródło: www.nid.pl

Kolejne ciekawe odkrycie na zamku w Chęcinach

wrota-logo-big„Odkryciem pieca prace archeologiczne na zamku zakończyły się, ale nie oznacza to końca odkryć, bowiem te mogą pojawić się podczas prac remontowych w fazie nadzoru archeologicznego.”

źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl

Zamek w Chęcinach w średniowieczu miał centralne ogrzewanie

logo_echodnia„Niezwykłe odkrycia na zamku w Chęcinach. Archeolodzy odsłaniają kolejne tajemnice, najpierw trafili na nieznaną nikomu wieżę, teraz na piec.”

źródło: www.echodnia.eu

 

Cztery wieże zamku w Chęcinach

Logo Radio Kielce„Wieża miała około 8 metrów średnicy i mury o grubości ponad metra. Zdaniem Waldemara Glińskiego – są to ślady pierwotnej zabudowy, której fundatorem był król Czech i Polski Wacław II.”

źródło: www.radio.kielce.pl

 

 

Odkrycie na zamku w Chęcinach. Odkopali wieżę króla Czech i Polski

gazeta.pl-logo„- Mogę potwierdzić, że to pierwotna wieża. Bardzo cenne odkrycie – mówi prof. Leszek Kajzer. Ma około 8 m średnicy i grube na prawie półtora metra mury. Natrafiono na nie podczas prac archeologicznych na chęcińskim zamku.”

źródło: www.kielce.gazeta.pl

Sensacyjne odkrycie na zamku w Chęcinach!

logo_echodnia„Kilka dni temu podczas prac wykopaliskowych archeolodzy natrafili na pozostałości po dotychczas nieznanej okrągłej wieży. Odkrycie może świadczyć o tym, że prawdopodobnie pierwotny wygląd najstarszej części zamku wyglądał inaczej.”

źródło: www.echodnia.eu

Trwa zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego

źródło: www.checiny.pl

Za kilka dni ruszy rewitalizacja zamku w Chęcinach. Umowę podpisano w asyście rycerzy

logo_echodnia„W asyście rycerzy podpisano w czwartek umowę z konsorcjum firm, które wyremontują chęciński zamek i jego otoczenie. Za kilka dni ruszą prace, ich zakończenie zaplanowano w październiku 2014 roku. Dla turystów będą poważne utrudnienia w zwiedzaniu zamku.”

źródło: www.echodnia.eu

Nowe atrakcje powstaną na zamku w Chęcinach

Logo Radio Kielce„To historyczny moment dla trzynastowiecznej budowli mówi burmistrz Chęcin”

źródło: www.radio.kielce.pl

 

 

 

Odnowią XIII-wieczny zamek w Chęcinach

logo-onet„Podpisanie umowy odbyło się w renesansowej kamienicy „Niemczówka” z 1570 roku, przy makiecie zamku i w towarzystwie rycerzy.”

źródło: www.onet.pl

 

 

Podpisanie umowy z wykonawcą

Logo Radio Kielce„Podpisanie umowy z wykonawcą prac odbędzie się w najbliższy czwartek, 11 kwietnia w zabytkowej Niemczówce w Chęcinach.”

źródło: www.radio.kielce.pl

 

 

POWIADOMIENIE o wyborze najkorzystniejszej oferty

„W związku z zakończeniem postępowania i dokonaniem wyboru najkorzystniejszej oferty…”

źródło: www.checiny.pl

Turyści nie poznają zamku w Chęcinach

gazeta.pl-logo„Gmina wyłoniła właśnie wykonawcę inwestycji. Kosztem niecałych 6,6 mln zł renowację zamku i terenów wokół niego przeprowadzi konsorcjum kieleckich firm Agat i Kompens.”

źródło: www.kielce.gazeta.pl

Ogłoszono przetarg na rewitalizację Zamku

„Najsłynniejszy w regionie świętokrzyskim zamek wreszcie doczeka się zagospodarowania. Gmina już ogłosiła przetarg na realizację zadania pn. „Kompleksowe zagospodarowanie wzgórza zamkowego w Chęcinach”. Prace mają ruszyć na wiosnę i potrwają do października 2014 roku. Na tę inwestycję gmina uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 dofinansowanie w wysokości 6,5 mln. złotych.”

źródło: www.checiny.pl

Wzgórze Zamkowe w Chęcinach zostanie zagospodarowane dzięki dotacji w ramach Działania 2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

„Koszt całkowity inwestycji wynosi 8 143 446,69 PLN, w tym kwota dofinansowania z EFRR: 6 514 052,46 PLN.”

źródło: www.rpo-swietokrzyskie.pl

Wiosną ruszy rewitalizacja zamku w Chęcinach

logo-onet„Wiosną rozpoczną się prace w ramach projektu kompleksowego zagospodarowania wzgórza zamkowego w Chęcinach (Świętokrzyskie). Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych.”

źródło: www.onet.pl

 

Zamek w Chęcinach będzie miał nowe oświetlenie

Logo Radio Kielce„Ponadto na drodze wiodącej do dawnej siedziby królowej Bony pojawią się stylowe ławeczki, figury i kosze. Natomiast na zamku postawione zostaną m.in. stylizowane na czasy średniowieczne stragany  pokryte strzechą. ”

źródło: www.radio.kielce.pl

 

 

Zamek w Chęcinach do renowacji

TVP_PL_logo„Zamek w Chęcinach to jeden z najlepiej rozpoznawalnych zabytków województwa świętokrzyskiego, położony nad miastem miał chronić skarb koronny przeniesiony tu przez Władysława Łokietka. Zniszczony podczas potopu szwedzkiego nigdy nie odzyskał dawnej świetności. ”

źródło: www.tvp.pl